Reklamcılık Sektörü ‘Turuncu Konuşalım’ etkinliğinde buluştu

TOBB ve Türkiye Kreatif Endüstriler Meclisi, ‘Turuncu Konuşalım’ etkinliğinde reklamcılık sektörünün Türkiye’de doğan ve uluslararası başarılara imza atmış isimlerini öğrencilerle buluşturdu. 23 Aralık’ta TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirilen etkinlikte “Türkiye’de reklamcılık sektörünün nasıl geliştirileceği” sorusuna cevap arandı.

Türkiye Kreatif Endüstriler Meclisi Başkanı Ata Kavame etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, TOBB Türkiye Kreatif Endüstriler Meclisi’nin Türkiye kreatif dünyasını oluşturan sinema, müzik, tiyatro, opera, bale, moda, dijital oyun, etkinlik, grafik tasarım, endüstriyel tasarım, mimarlık, reklam, fotoğraf, plastik sanatlar ve ilim, edebiyat alt segmentlerinden oluştuğunu söyledi. Etkinliğin Türkiye Kreatif Endüstriler Meclisi tarafından düzenlendiğini belirten Kavame, programın adının UNESCO tarafından yaratıcılık ve kültürel ekonomi rengi olarak seçilen turuncudan aldığını söyledi. Kavame, “Türkiye’nin 30 ayrı noktasında yapmayı planladığımız etkinliklerimiz aynı zamanda Nisan ayında ilk kez yapılacak olan Uluslararası yaratıcılık Zirvesi kılcal damarlarına oluşturacak odak noktalarından elde ettiğimiz deneyimle Türkiye’yi tüm Dünyada bir yaratıcılık, bir çekim merkezi alanı haline getirmeyi planlıyoruz” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Zeydan ise yaratıcı endüstrilerin hem Dünya hem de ülkemizde gün geçtikçe daha popüler hale geldiğini söyledi. Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı tarafından hazırlanan Küresel İnovasyon Endeksi 2022’ye Türkiye’nin 132 ülke arasında 37. sırada yer aldığını bildiren Zeydan şunları söyledi: “TOBB ve Türkiye Kreatif Endüstriler Meclisi olarak biz de ülkemizin yaratıcı endüstriler arasındaki potansiyelini gayet iyi biliyor ve buna inanıyoruz. Ülkemizde uluslararası alanda rekabet edebilir bir yaratıcı endüstrinin oluşması için her türlü katkıyı sağlıyoruz, bundan böyle de bu katkıyı sağlamayı sürdüreceğiz.” Zeydan sektör buluşmalarını Türkiye’nin 30 büyük şehrinde kreatif endüstrilerin her bir alt sektörü için gerçekleştirmeyi planladıklarını açıkladı.

Açılış konuşmaların ardından ‘Turuncu Konuşalım’ paneli gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü BKIW Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Kreatif Endüstriler Meclisi Üyesi Berat Kuzu’nun yaptığı panelin ilk oturumunda B.G Vision CEO’su Burçak Günsev, Kimola COO’su Beybin Esen, FCBARTGRUP Kurucu Ortağı ve Türkiye Kreatif Endüstirler Meclisi Üyesi Özgür Sağlam konuşmacı olarak katıldı. Panelin ikinci oturumunda ise KOSGEB KOBİ Uzmanı Baha Bülent Andiç, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nden Belgin Aslan, MSc Yöneticisi Ahmet Gergerli yer aldı. Panelistlerin kariyer hayatlarında yaşadıkları başarısızlıklar ve ardından gelen başarıları katılımcılarla paylaştı. Etkinliğin sonunda konuşmacılara hediyeler takdim edildi.

Kaynak